100. VÝROČÍ OD OTEVŘENÍ MĚŠŤANSKÉ ŠKOLY VE VÝPRACHTICÍCH

Vydáno: 15.5.2006 (2070 přečtení) | Téma: Základní škola

Píše se rok 2006 máme 20. den měsíce května, pro naši obec je tento den zvláště významný tím, že slavíme 100. výročí od otevření měšťanské školy ve Výprachticích. Cesta k otevření měšťanské školy nebyla lehká. Vývoj školství českého v té době značně zaostával za školami německými, které byly protěžovány rakousko – uherskými úřady. V důsledku této situace byly ve všech českých obcích Lanškrounska pouze školy obecné. Český živel byl v naší zemi silně potlačován s cílem zachování rakousko – uherska.

Zemská školní rada teprve v roce 1900 povolila zřízení měšťanské školy ve Výprachticích. Přesto ještě čtyři roky byly vytvářeny různé překážky, které bránily stavbě měšťanské školy ve Výprachticích.

V roce 1905 byla nová škola slavnostně předána obci a následně bylo zahájeno vyučování ve škole, která se pyšnila tím, že se jednalo o první měšťanskou školu v okrese Lanškrounském v níž byla vyučovacím jazykem čeština.

Výprachtičtí učitelé byli těmi, kteří začali v obci probouzet národní uvědomění. Dětská školní představení, připravená učiteli, jakož i další akce, měly významný vliv, na veškeré dění v obci. Učitelé základní školy dbali nejen na kulturní vzdělávání obyvatel obce, ale propagovali rovněž základy správné hygieny, šířili mezi obyvateli obce poznatky o zdravé výživě, pořádali různé slavnosti, organizovali přednášky na aktuální téma, organizovali výstavby obrazů, pořádali koncerty a podíleli se rovněž významně na zvelebování naší obce.

Učitelský sbor pořádal na jaře každoročně stromkové májové slavnosti. Při těchto slavnostech se uskutečnilo nejprve slavnostní vysazování stromů a květin, potom ředitel školy, nebo některý z učitelů přenesl shromážděným občanům přednášku. Témata přednášky byla spojena jak jinak než s přírodou a její ochranou. Sláva našich učitelů v důsledku těchto čilých kulturních a dalších aktivit tak překročila hranice naší obce.

Příkladem tohoto tvrzení byly široké aktivity zdejšího rodáka, učitele a skladatele Jindřich Praveček, učitele Josef Hubálek a učitele a pozdějšího dlouholetého ředitele zdejší školy Jaroslava Tušly a dalších učitelů, kteří byli a jsou velkou pýchou českého školství a národní vzdělanosti.

V roce 2002 byla naše škola pojmenována právě po významném rodákovi Jindřichu Pravečkovi. Ani dnešní učitelé nezůstávají stranou a jejich podíl na kulturním společenském životě obce je velmi významný. Naši učitelé připravují různá vystoupení dětí při příležitosti významných výročí naší obce. Stejně tak je tomu v případě akcí konaných za účelem pomoci naší přírodě. Naši učitelé v čele se současným ředitelem školy panem Mgr. Petrem Fiebigrem, se aktivně zapojili do výsadby nových stromků, do úklidu lesních pozemků od odpadu, který naši krásnou přírodu stále více hyzdí, pomohli s úklidem při rekonstrukci naší školy apod. Navázali tak na vše dobré, co nám jako svůj odkaz předchozí generace kantorské zanechaly.

Za všechno prospěšné, co naši učitelé konají pro naši obec, pro naši vzdělanost, kulturu, přírodu a hlavně pro naše děti, jim patří velké poděkování. Toto poděkování jim již delší dobu dlužíme. Není lepší příležitosti k poděkování, než je právě v tento významný den.

Přijměte proto všichni učitelé, ředitelé a další občané, kteří jste ve škole pracovali, kteří ve škola dosud pracujete, případně naší škole pomáháte, velké naše poděkování za vše co jste pro naši školu vykonali. Dovolte nám, abychom Vám popřáli vše dobré,zejména pak pevné zdraví a nervy. Přejeme Vám aby ve Vaší škole vládl kolektivní duch, který pomáhá překonávat různé překážky. Naší škole pak přejeme, aby nám byla zachována nejen svou velikostí ale zejména pak svou naplněností žáky a žákyněmi. Prosíme všechny občany, aby učinili vše pro zachování naší školy, která tvoří nezastupitelné místo v životě naší školy, troufáme si dokonce i říci, že bez školy nebude ani obce samotné.