JAK JE TO S PITNOU VODOU V ZAJEČÍNĚ

Vydáno: 6.10.2014 (2218 přečtení) | Téma: Životní prostředí

Voda z jímacího území Zaječín zásobuje historicky obec Výprachtice nejdéle. Je to mělká voda a z pohledu vodohospodáře by bylo lepší tyto mělké vody příliš nevyužívat zejména z důvodu pravděpodobnějších rizik znečištění a díky závislosti vydatnosti studní na dešťových srážkách. Z důvodu velké potřeby vody pro dobytek ze strany zemědělské společnosti Agrospol je tento zdroj stále využíván a je určen zejména pro ně. Síť je ale propojená a nelze úplně oddělit ostatní obyvatele od tohoto zdroje, zejména Koburk. Protože si tato rizika uvědomujeme, provádíme podle provozního řádu a v souladu s požadavky Krajské hygienické stanice pravidelné čištění vodojemu v Zaječíně i studní, kde dochází k prorůstání kořenů náletových rostlin a dřevin do studní. Několikrát bylo také jednáno se společností Agrospol, aby pozemky nad studněmi (mimochodem některé s velkou svažitostí) nebyly intenzivně hnojeny, resp. aby zde byly pěstovány takové plodiny, které hnojení hnojem a průmyslovými hnojivy nevyžadují, a to z důvodu, že díky hnojení na svažitém terénu se již několikrát kvalita vody v jímacím území Zaječín zhoršila. Obec v roce 2008 investovala do modernizace úpravy vody v Zaječíně přestavbou armatur a instalací spolehlivého dávkovacího zařízení na chlornan sloužícího k dezinfekci vody. Současně byla také provedena oprava domečku nad armaturní šachtou. Následně byly do vodojemu instalovány pytle z potravinářské síťoviny se Semidolem, což je polovypálený dolomitický vápenec sloužící k odkyselení vody. V roce 2010 byl pod vodojemem Zaječín vybudován 25 m hluboký hydrogeologický vrt VH-3 sloužící k posílení mělkých zdrojů zejména v období sucha. Zároveň byl pořízen nový elektrický rozvaděč se spolehlivější přepěťovou ochranou z důvodů častých výpadků proudu a závad po bouřkách. V loňském roce obec opět investovala do moderního digitálního čerpadla na dávkování chloru. Situace, která nastala po přívalovém dešti v neděli 3. srpna 2014, byla poprvé od mé působnosti v obci Výprachtice tj. od roku 2004. Nikdo z nás, kdo chodí kolem pitné vody, netušil, že se něco takového může stát. Důvodem bylo nejen velké množství srážek, které spadlo v krátkém čase na území jímacích studní v Zaječíně, ale zejména existence nezasetého pole Agrospolu na prudkém svahu nad jímacím územím, což způsobilo splach půdy směrem ke studním. Následně došlo se zdržením k nátoku kalné vody do vodojemu a poté do části sítě pitné vody. Věříme, že přístup Agrospolu, který potřebuje vodu z těchto zdrojů nejvíce, se po těchto negativních zkušenostech změní. Také bychom chtěli poprosit všechny občany, kteří jsou mezi prvními na trase vodovodu ze Zaječína, aby v případě potíží zvedli telefon a ohlásili co nejdříve tuto situaci starostovi, mně nebo panu Baškovi. Pan Bašek, jakmile se o této situaci dozvěděl, začal okamžitě jednat a přistoupil k vypuštění vodojemu s kalnou vodou a poté se snažil o odpojení tohoto zdroje zcela ze sítě, bohužel časově už nezabránil tomu, že tekla v síti zásobované těmito zdroji několik hodin kalná voda. Po této události jsme měli schůzku se zástupcem Agrospolu, kde jsme požadovali nápravná opatření, tj. okamžité vybudování záchytného příkopu, zatravnění alespoň spodního pruhu svažitého pozemku a do budoucna pokud možno zatravnění celého svažitého pozemku. Zástupce Agrospolu konstatoval, že mají přebytek zatravněných ploch, ale málo orné půdy, kterou potřebují, nicméně podle dohody byl ihned vybudován záchytný příkop a plocha zatravněna, což jsme určitě všichni přivítali. Následně provedli pracovníci obce opakované pečlivé vyčištění všech studní a také byly ze studní odebrány kontrolní vzorky surové vody.

V průběhu řešení této situace jsme se setkali s velkou kritikou jedněch poskytovatelů ubytovacích služeb, že nebyli včas informováni o možnosti výskytu kalné vody ve vodovodu (z důvodu odpojení jejich technologie k bazénu) a ačkoli jsme slíbili, že pokud nastane tato výjimečná situace někdy příště, budeme se snažit ve spolupráci s občany informovat všechny na síti dříve, tento slib nějak nestačil k jejich spokojenosti. Zřejmě nepochopili, že nejsme velká vodárenská společnost, která funguje v Praze, kde mají za velké peníze vybudovány hlásiče, které příslušné pracovníky přes internet upozorní, že se za úpravou zhoršila kvalita vody a konkrétně který ukazatel a mohou problémům včas zabránit. Pokud bychom si něco takového pořídili, byla by pitná voda ve Výprachticích mnohem dražší. Z výše uvedeného popisu však vyplývá, že tu nejsme žádní diletanti a i nyní nově vzniklou situaci technicky řešíme tím, že budou osazeny na přívod do vodojemu Zaječín filtry, které by měly mechanické nečistoty zachytit. Ačkoli se posledních dvacet let minulého století do tohoto vodovodu moc neinvestovalo, a tak nějak přežíval, od roku 2004 se do vodních zdrojů, úpravy vody a vodovodu ve Výprachticích investovalo kolem 4 mil. Kč a další investice ještě budou potřeba. To mluví samo za sebe a do budoucna přeji všem, aby vždy jednali s důvěrou a vzájemným respektem k práci druhých, se snahou o spolupráci na slušné úrovni bez zbytečných emocí, protože obec si chce a bude své povinnosti k pitné vodě a ostatním věcem i nadále plnit a očekává zároveň spolupráci s občany, případně i s jinými subjekty.

Autor: Ing. Eugenie Dřímalová