ZPRÁVY Z RADNICE - PROSINEC 2007

Vydáno: 11.1.2008 (2416 přečtení) | Téma: Zprávy z radnice 2007

Vážení přátelé, dovolte nám, abychom Vás informovali o tom, co připravujeme v roce 2008 a které důležité úkoly bude nutné splnit.

V souvislosti s nedostatkem vody v letních a podzimních měsících se budeme snažit zajistit zmapování hydrogeologické situace ve výprachtickém katastru.

Připravujeme žádost o zpracování projektu, jehož cílem bude vyhledat nové zdroje pitné vody, provést hydrogeologické vrty, čerpací zkoušky a vůbec veškeré další kroky potřebné k tomu, aby obec měla další záložní zdroje vody pro případ, že některé další roky, případně roční období, budou srážkově podprůměrné.

Jedná se o běh na delší trať. V tomto roce bychom chtěli dokončit veškerou potřebnou dokumentaci, možná se podaří posílit zdroje vody o jeden vrt.

Dalším úkolem, který bychom chtěli dotáhnout, je rozšíření kanalizační sítě v naší obci. Připravujeme žádost o dotaci na projekt rozšíření kanalizace a následně po vydání potřebného rozhodnutí budeme žádat o dotaci na výstavbu. Kanalizace bude vybudována v místech, kde to bude po technické stránce možné. Potíže budou tam, kde je skalnaté podloží, případně kde jsou jiné problémy (velké převýšení, velké vzdálenosti apod.).Výstavba bude probíhat po etapách. V tomto roce se zahájení výstavby nového kanalizačního řadu nepředpokládá.

V obou případech podáme u Pardubického kraje žádost o dotaci na projekt.

Máme zájem částečně zateplit některé objekty, jedná se o budovy hasičské zbrojnice Výprachtice a hasičské zbrojnice Koburk. V první etapě, která by měla být realizována v tomto roce, plánujeme výměnu některých starých oken za nová, plastová.

Připravujeme rovněž podklady k žádosti o dotaci na zateplení budovy obecního úřadu. Projekt zateplení budovy obecního úřadu zpracovává paní Ing. Vendula Indrová. Byla rovněž provedena revize elektro a je zpracováván energetický audit budovy. Tyto materiály jsou důležité pro podání žádosti o dotaci.

Možnost žádat o zateplení objektu byla součástí I. výzvy, kterou učinil Státní fond životního prostředí. Podmínky v této výzvě byly natolik přísné (požadavek na nízkoenergetické budovy), že bychom nebyli schopni těmto podmínkám dostát. Při nedodržení podmínek pak hrozí vrácení poskytnuté dotace. To nakonec platí ve všech případech.

Očekává se, že v další výzvě dojde k úpravě podmínek tak, aby bylo možné odpovídajícím způsobem, bez vysokých nákladů, zateplit i budovy postavené před více lety, kdy neexistovaly materiály s tak výbornými tepelnými vlastnostmi.

Dalším úkolem, který hodláme realizovat, bude výměna části splaškové kanalizace u budovy naší základní školy. Kanalizace je poškozená a vykazuje vážné závady, které komplikují provoz školy. V roce 2008 rovněž počítáme s pokračováním některých prací v souvislosti s rekonstrukcí suterénu kulturního domu. Objekt kulturního domu rovněž nutně potřebuje novou kotelnu. Požádali jsem o dotaci MF ČR, zatím není jasné, zda prostředky na rekonstrukci kotelny získáme.

Bude rovněž potřebné dokončit komunikaci k nové bytovce v lokalitě „Pod Vaníčkovými“.

Čeká nás rovněž nákladná generální oprava převodovky obecního traktoru. V plánu je řada úkonů týkajících se údržby obecních objektů, výstavba části nového osvětlení a celá řada dalších akcí. Naším cílem je připravit podklady i pro další projekty, které budou realizovány v dalších letech. Ovšem Vás budeme později podrobně informovat na stránkách Výprachtických novin. Výprachtičtí hasiči oslaví v tomto roce 125. výročí svého vzniku. Chtěli bychom pro hasiče získat dotaci na nákup chybějící výstroje a výzbroje.

Věříme, že se nám to podaří realizovat většinu z akcí, které jsme Vám alespoň v krátkosti představili. Spoléháme rovněž na pomoc některých z Vás a předem děkujeme za Vaši vstřícnost. Spoustu práce bude obec nucena realizovat vlastními silami a prostředky, aby se dosáhlo určitých úspor.

Přejeme Vám všem na počátku nového roku 2008 vše dobré, abyste byli zdraví a dobře se Vám v naší vesničce dařilo.