INFO - COVID 19 ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ OD SOBOTY 30.1. 2021

Vydáno: 29.1.2021 (815 přečtení) | Téma: Koronavirus

Covid 19 zpřísnění opatření od soboty 30.1. 2021

Omezení pohybu

Vláda nařídila, aby lidé omezili kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti na nezbytně nutnou míru.

Lidé budou moci cestovat pouze do vlastních rekreačních objektů, v nich mají být pouze členové jedné domácnosti.

Ubytovací služby budou moci využívat pouze osoby na služební cestě, ale bez dalšího doprovodu. Budou se také muset prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele či objednatele služby.

Pro veřejnost se uzavírají vleky a lanovky. V provozu budou jen ty, které jsou důležité pro dopravní obslužnost, energetiku či záchranáře

Vláda zakázala pobyt cizinců na území České republiky, pokud od soboty přijedou z jiných důvodů než kvůli práci, škole, za příbuznými nebo na nějakou povolenou akci, nebo pokud přicestovali v rozporu s opatřeními ministerstva zdravotnictví.

Trhy a mobilní prodejny

Z dosud platných výjimek byly nově zcela vyňaty prodeje zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.

Povolen zůstává jen provoz těch mobilních prodejen, které zajišťují prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možné toto zboží zakoupit v jiné provozovně.

Návštěvy v nemocnicích

Obnovuje se zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče.

Výjimku mají za přísnějších podmínek třetí osoby při porodu, návštěvy pacientů s omezenou svéprávností a návštěvy pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Respirátory v autoškolách

V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále ale budou moci řidičské lekce fungovat.

Nošení respirátorů na rizikových místech povinné nebude, jak vláda zvažovala, kabinet je ale jako ochranu doporučuje.

Více hrazených testů

Lidé se budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. Nyní na test zájemci mohou po pěti dnech. Toto opatření, které vychází vstříc především pendlerům, má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od pondělí.

Sbírku zákonů v celém znění najdete zde: http://www.obec-vyprachtice.cz/…a_zakonu.pdf