12 FINALISTŮ ANKETY STROM ROKU

Vydáno: 8.7.2008 (2131 přečtení) | Téma: Přírodní zajímavosti

V pondělí 16. června vybrala porota 12 stromů, které postupují do finále celostátní ankety Strom roku 2008 pořádané programem Strom života Nadace Partnerství. Porota volila z celkového počtu 109 nominací. Generálním partnerem Stromu života je společnost Skanska, která na něj v letošním roce věnuje 6,2 milionu korun. Hlavním partnerem ankety Strom roku je společnost Sitronics CZ, záštitu nad anketou převzal ministr životního prostředí ČR Martin Bursík.


Pardubický kraj byl zastoupen pěti nominacemi, ale žádný z navržených stromů nepostoupil mezi dvanáct finalistů. Dvěma návrhům však porota udělila titul Strom hrdina. Výprachtická lípa i tis na náměstí Aloise Jiráska v Lanškrouně byli navrženi odborem životního prostředí v Lanškrouně. Stáří obou stromů je odhadováno na 700 let. Přestože z lípy zbývá spíše torzo a dutina rozlomeného kmene je zakryta stříškou, strom stále přežívá a udivuje své návštěvníky. Obdivuhodné je také stáří tisu, který roste údajně již od založení města na lanškrounském náměstí, obklopen dlažbou a zástavbou. Osudy dvanácti finálových stromů, které po náročném rozhodování i bouřlivé debatě zvolila patnáctičlenná porota, poukazují na úzké sepětí lidí a stromů, mnohdy také významně odrážejí dějiny uplynulých staletí. Tvoří je čtyři lípy, dva duby, buk, borovice a v historii ankety výjimečný počet ovocných stromů: dvě hrušně, jabloň a oskeruše. „V sedmém ročníku ankety vybírala porota ze 109 návrhů jednotlivců, obcí a odborů životního prostředí, škol či občanských sdružení. Do celostátní ankety byli nominováni také vítězové z deseti regionálních kol,“ uvedla koordinátorka ankety Pavlína Binková. Detailní informace o finalistech se v nejbližší době objeví na stránkách www.stromzivota.cz/anketa


O dalším postupu finalistů již bude rozhodovat veřejnost. Hlasovat bude možné od 1. srpna do 10. října pomocí hlasovacích archů nebo dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1–12 odeslaných na číslo 87 777. Vítězný strom bude slavnostně vyhlášen 17. října na Koncertu pro stromy, kde vystoupí skupina Jablkoň a Jaroslav Svěcený.

Autor: Pavlína Binková, Nadace Partnerství, Strom života