VÝROBA POJISTEK PRO SIEMENS VE VÝPRACHTICÍCH KONČÍ, MÍSTNÍ ZTRATÍ PRÁCI

Vydáno: 12.7.2011 (2468 přečtení) | Téma: Informace

Obrázek: OEZ VýprachticePo více než čtyřiceti letech končí závod OEZ ve Výprachticích na Orlickoústecku. Dosud úspěšná výroba pojistek pro německý Siemens se přesune do Řecka. Pro zaměstnance je to šok, firma zaměstnávala téměř celou vesnici.

„Víme to zhruba měsíc, termín ukončení výroby zatím stanoven nebyl. Rozhodnutí německého Siemensu se momentálně týká 110 zaměstnanců, převážně žen. Výroba se přesune do Řecka,“ řekl předseda výprachtických odborářů Ladislav Marek.

„Je mi z toho tak těžko a smutno, že jsem v životě nebyl v takové situaci. Končí výroba, která vesnici dávala práci,“ řekl výprachtický starosta Miroslav Stejskal, který vidí za přestěhováním výroby širší mezinárodní souvislosti.

„Příčinu můžeme hledat v zajímavých pobídkách v rámci pomoci Řecku. Můj názor je ten, že existují programy na pomoc Řecku podporované Evropskou unií a mezi nimi je i program pro hromadu lidí, kteří budou muset opouštět státní sféru a jít do výroby,“ dodal starosta vesnice a současně krajský radní pro cestovní ruch.


Ženy živitelky budou těžko shánět jinou práci

Jelikož výroba pojistek z Výprachtic je postavena na řadě jednoduchých strojů a nástrojů, je podle něj zřejmé, že Řekové s rozběhem výroby budou mít značné starosti.

Je dokonce možné, že se nakonec tato výroba v Řecku nerozjede vůbec. Za zachování výroby chce bojovat i se senátorem a starostou nedaleké Horní Čermné Petrem Šilarem. „Chceme zkusit toto rozhodnutí zvrátit a udělat pro to, co se dá, v horských vesnicích by byl hlavně pro ženy živitelky rodin velký problém sehnat jinou práci,“ řekl Petr Šilar.

Už v srpnu se přijedou do Výprachtic Řekové zaučovat, na podzim se naopak do Řecka vypraví vybraní pracovníci z Letohradu a Výprachtic. Podle dostupných informací skončí provoz ve Výprachticích v březnu příštího roku.

Podrobnosti však firma nechce uvádět. „Ve věci Výprachtic zatím nemohu za OEZ podat relevantní informace, protože projekt je stále ve stádiu příprav, mění se a upřesňuje,“ vzkázal včera mluvčí firmy Tomáš Hermann s tím, že informace firma dodá později.


Žádné další zaměstnání se v okolí nenabízí

Lidé z obce jsou roztrpčeni z rozhodnutí Siemensu už kvůli tomu, že od jara vyhlašuje zájem rozšířit svou výrobu do Králík a do pronajatých prostor po bývalé Hedvě postupně nabrat v příštích dvou letech kolem 130 lidí.

„Je to nelogické. Ani já, ani další lidé ve Výprachticích nechápeme, proč chtějí výrobu stěhovat na Králicko a platit tam nájem, když bude u nás lidí na práci dost a firma může dál podnikat ve svých prostorách,“ řekl výprachtický podnikatel Luboš Merta.

„To, že objekt ve Výprachticích je zastaralý a nepostačuje požadavkům firmy, je důvodem pouze zástupným. Provoz Výprachtice je totiž, vyjma požadavku na skladovací prostory, plně srovnatelný s tím, co se nabízí v Králíkách,“ uvedl starosta Miroslav Stejskal, kterého nejvíc mrzí, že na obzoru není jakákoli náhradní výroba v blízkém okolí, která by dopady zvýšené nezaměstnanosti zmírnila.


Další odkazy na články:

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/vyroba-pojistek-pro-siemens-ve-vyprachticich-konci-mistni-ztrati-praci-1al-/pardubice-zpravy.aspx?c=A110712_1617002_pardubice-zpravy_meb

Autor: Jaroslav Hubený, MF DNES


Související články:


Komentáře:

  1. Tak to vypadá, že má firma Siemens výbornou strategii pro výrobu svých produktů. Stěhovat výrobu kvalitních pojistek do Řecka, které je před krachem, kde průměrná mzda je 2× vyšší než v ČR a kvalita výroby nebude asi nic moc. Hm to chce mít velkou odvahu. Navíc zavřít vlastní pobočku, protože pro ni není práce a najmout si haly v nedalekých Králíkách, kde práce bude. To je taky zajímavý tah. Že by za tím byla nějaká zajímavá dotace? Je to jen byznys, nic jiného. Vedení Siemens bohužel pracující lidé za pár tisíc vůbec nezajímají.

    - Petr, 14.7.2011 - 20:50
Kontrolní obrázek

Opište kód z obrázku


Pravidla a možnosti formátování:

  • Nepoužívejte HTML značky, stránky podporují formátování Texy!. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem >, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva* .
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy.
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2].
  • Povinné údaje jsou označeny *.