ZPRÁVY Z RADNICE - ÚNOR 2007

Vydáno: 6.3.2007 (2222 přečtení) | Téma: Zprávy z radnice 2007

Vážení přátelé, dovolte nám, abychom Vás opět poinformovali o dění v naší obci v únoru 2007. Vzhledem k velmi teplému průběhu letošní zimy zpracovávali zaměstnanci obce palivové dřevo v obecních lesích. Byl prováděn rovněž úklid před vstupem do tělocvičny základní školy a za budovou restaurace „ U Jána“. V rámci rekonstrukce kulturního domu byla položena dlažba v chodbě.

Pracovníci obce opravovali některé komunikace, prováděli úklid obecních objektů a konali další práce. V souvislosti se získáním dotací na opravu kulturního domu a budovy základní školy jsou prováděny přípravné projektové a další práce.

Dotaci na kulturní dům nám zřejmě poskytne ministerstvo kultury. Tímto upřesňujeme původní informaci, kterou jsme obdrželi s tím, že peníze přijdou z ministerstva financí.

V souvislosti s určitými změnami v případě naší základní školy (původní projekt uvažoval o vytápění objektu LTO) bude nutné zpracovat projektové podklady na vytápění uhlím. Obec nemá zatím jiné řešení, vytápění elektřinou, LTO, propanem apod. by bylo drahé. Dále plánujeme vytápění objektu tepelným čerpadlem. Stejně tak můžeme v budoucnu uvažovat o variantě ohřevu užitkové vody jinou technologií (kolektory). Dotace na ekologické způsoby vytápění spravuje Státní fond ŽP, tedy jiný poskytovatel dotace. Podání žádosti předchází příprava a zpracování potřebných podkladů k žádosti, což potrvá delší dobu. Rekonstrukce topného systému přitom nepočká, protože systém vytápění školy je ve velmi špatném stavu. Při posouzení stavu topného systému bylo topenáři doporučeno, aby byly v první řadě vyměněny veškeré rozvody. Radiátory i rozvody topení jsou dle závěrů projektanta, ze kterých bylo vycházeno, na hranici životnosti.

Zmenšením profilu potrubí systému ústředního vytápění se výrazně zmenší celkové množství ohřívané vody. Topení bude rozděleno do několika větví, které budou samostatně ovladatelné a odpojitelné. V kotelně jsou nyní 2 kotle o výkonu 450 kW. Po rekonstrukci bude vytápět školu kotel, jehož výkon bude pouze 190 kW. Jeden kotel o výkonu 450 kW, ve kterém se topilo při větších mrazech, bude ponechán jako záloha.

Nový kotel bude mít zásobník, přičemž plnění zásobníku bude zajišťovat specielní zařízení. Dojde tak k výraznému zlepšení práce obsluhy zařízení kotelny. To, co je pro naši obec i školu podstatné v souvislosti s rekonstrukcí kotelny, je úspora nákladů na vytápění. Přestože víme, že vytápění uhlím bude do budoucna problém, jiná varianta v daném okamžiku nepřipadá v úvahu.

O průběhu záměrů obce Vás budeme informovat v dalších číslech Výprachtických novin.

15. února se uskutečnilo ve Výprachticích na sále kulturního domu „U Jána“ shromáždění starostů Dobrovolného svazku obcí Lanškrounsko. Starostové vyslechli informaci o možnosti čerpání dotací ze strukturálních fondů EU a informovali se o možnostech výstavby zařízení umožňujících přeměnu obnovitelných zdrojů energie na elektrickou.

Naši důchodci si 22. února prohlédli objekt šaten a sociálního zařízení, který bude provozován společně s tělocvičnou základní školy. Škola připravila pro naše důchodce malé občerstvení. Na závěr nám dovolte, abychom Vám všem popřáli brzký nástup jara.