KŘÍŽ PŘED ŠKOLOU

Vydáno: 16.10.2005 (5637 přečtení) | Téma: Významné stavby

Obrázek: Kříž před školouPřed výprachtickou školou – nyní obecním domem – č.p. 200, při cestě do kostela na obecním pozemku stával odedávna nákladem obce udržovaný kříž, sloužící jako zastavení prosebných průvodů. Vlivem povětrnosti silně poškozen, byl na jaře roku 1879 větrnou bouří povalen. Na postavení nového kříže neměla obec peněžitých prostředků, což zdá se být nepochopitelným, když měla tolik lesa, spíš nebylo dostatek chuti a vůle a proto se znovupostavením se otálelo.

Ale našel se přece někdo, kdo na to měl. Dominik Skalický, rolník z čísla pop. 140 věnoval a složil na koupení ze železa ulitého kříže a kamenného podstavce legát 134 zl a 94 krejcarů. Starosta obce Josef Vacek z čísla 188 další pak zařídil a na místo, kde dříve stál kříž dřevěný, postaven za 160 zlatých železný kříž na podstavci z kamene. Postavy na kříži a pod křížem a ozdoby byly pozlaceny, ostatní obarveno šedou fermežovou barvou.

Když c. a k. okresní hejtmanství v Lanškrouně na žádost z 18. září 1882 dalo dne 18. září 1882 povolení k postavení kříže na místě starého dřevěného, tu také biskupská konsistoř v Hradci Králové, na žádost podanou prostřednictvím vikariátního úřadu, dala dne 27. září 1882 č. 7067 souhlas k posvěcení kříže.

Farář Václav Brukner 8. října 1882 slavnost svěcení kříže s kazatelny ohlásil a v neděli dne 15. října 1882 po 2 hod. odpoledne kříž slavnostně posvětil.

Dominik Skalický se toho nedočkal. Zemřel na zápal plic 9. 7. 1879 ve stáří 77 roků 8 měsíců a 1 dne. Vdova Helena dodala to, co na penězích na kříž chybělo a také veteránům dala 5 zlatých. Asi na propití. Obec dala a upravila pozemek, pořídila ke kříži kamenné schody a zaplatila postavení.

Roku 1940 nechal starosta obce Antonín Beran z č. 170 schody ke kříži znovu vybetonovati.

Zdroj: Kronika III.

Autor: Vávra Daniel